Teak Deck

Teak Deck Nedir?

Teak Deck; yağmurlu ve sıcak alanları seven Teak ağacı (Tectona grandis) Güneydoğu Asya’ya özgü bir ağaçtır.Myanmar (Burma)’da tropikal iklimde yetişir ve dünyada en değerli ağaçlardan biri olarak kabul edilmektedir. 40 metreyi bulabilen boylarının yanında, Teak ağacından yapılan keresteler her türlü sıcaklığa dayanılılık göstermektedir. Aynı zamanda neme olduğu gibi darbelere karşı da dayanıklı olduğundan dolayı birçok alanda kullanılmaktadır.

Deck Nedir?

Deck, kelimesinin Türkçe anlamı “güverte”dir. Günümüzde dış mekan kaplama gemi güvertelerinde ahşap deckler tercih edilmektedir. Ev veya villaların bahçelerine,  beton üzerine karkasla veya toprak ile teması kesilip beton atılmadan uygulanan dış mekan ahşap zemin kaplamasıdır.

Deck Ürünleri Nerelerde Kullanılır?

 • Havuz Kenarları
 • Plajlar
 • Marinalar
 • İskeleler
 • Yat veya Gemi Güverteleri
 • Bina Cepheleri
 • Teraslar
 • Kış Bahçeleri
 • Yürüme Yolları
 • Pergola Sistemleri
 • Çit Uygulamaları
 • Banyo İçi
 • Verandalar

Barındırdığı yağ sayesinde suyu iten Teak ağacı yani teak deck aynı zamanda böcek ve diğer zararlılara karşı da uzun süre dayanmaktadır. Dayanıklılığı sayesinde kullanım alanı çok geniş olan Teak ağacına olan rağbet her gün artmaktadır. Bunun sonucunda ise Teak Deck ürünü ortaya çıkmaktadır. Yüksek kaliteli teak Güneydoğu Asya’dan gelir.Güney Amerika ve Afrika plantasyon teak ağacı mobilya ve konut zeminleri için uygundur.

Her ağaç ve ahşap işinde olduğu gibi Teak Deck uygulamalarında da doğru ölçü alma, doğru kesim ve doğru montaj büyük önem taşımaktadır. Hatalı yapılan uygulamalar, Teak ağacının çabuk aşınmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak zaman içinde çirkin bir görüntü oluşturmasına sebep olmaktadır.

Teak Deck; yağmurlu ve sıcak alanları seven Teak ağacı (Tectona grandis) Güneydoğu Asya’ya özgü bir ağaçtır, Myanmar (Burma)’da tropikal iklimde yetişir ve dünyada en değerli ağaçlardan biri olarak kabul edilir. 40 metreyi bulabilen boylarının yanında, Teak ağacından yapılan keresteler her türlü sıcaklık ve neme olduğu gibi darbelere karşı da dayanıklı olduğundan dolayı birçok alanda kullanılmaktadır.

Barındırdığı yağ sayesinde suyu iten Teak ağacı yani teak deck aynı zamanda böcek ve diğer zararlılara karşı da uzun süre dayanabilmektedir. Dayanıklılığı sayesinde kullanım alanı çok geniş olan Teak ağacına olan rağbet her gün artmaktadır. Bunun sonucunda ise Teak Deck ürünü ortaya çıkmaktadır.

Mimaride Yükselmekte Olan Trend; Teak Ağacı ve Teak Deck

Güneş altında zamanla kendi kendine koyulaşan Teak Deck, zaman içinde çok daha şık bir görüntüye kavuşur. Bundan dolayı özellikle sadece işlevsellik ve dayanıklılığın önemli olduğu yerlerde değil, şık olması amaçlanan mekanlarda da tercih edilen bir ağaç türüdür. Özellikle yat decklerinde tercih edilen Teak ağacı, aynı zamanda mimarların gözü okşayan, seçkin ve rahat mekanlar oluştururken tercih ettikleri ilk ağaçlardandır. Mobilya ve kaplama olarak da tercih edilen Teak ağacının akustik özellikleri de çok başarılıdır. Rengi altına kaçan hafif bir kahverengi olan Teak ağacının günümüzde kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Özellikle Teak Deck olarak adlandırılan, daha çok yazlıklarda ve etrafı açık müstakil evler ve villalarda tercih edilen uygulama, ülkemizde de hızla yaygınlaşmaktadır.

Kullanımı Pratik ve Şık Teak Deck Uygulamaları

Teak Deck Uygulamaları ile evin dışında şık, temizlemesi ve bakımı rahat, dokunması zevk veren bu yapılar aynı zamanda yerden gelebilecek soğuk, nem ve böceklere karşı da bir bariyer oluşturmakta ve oturanların konfor ve keyfini arttırmaktadır. Evlerin değerine değer katan, yaşam kalitesini arttıran bu uygulama için talep her gün artmaktadır.

Her ağaç ve ahşap işinde olduğu gibi Teak Deck uygulamalarında da doğru ölçü alma, doğru kesim ve doğru montaj büyük önem taşımaktadır. Hatalı yapılan uygulamalar, Teak ağacının çabuk aşınmasına, zaman içinde çirkin bir görüntü oluşturmasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı Dekor Bahçe müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmak adına Başakşehir’den tüm Türkiye’ye Teak Deck dahil bir çok hizmet sunmaktadır.

Teak Deck Fiyatları

Teak Deck fiyatları; Malzeme, Takım ve Anahtar Teslim Uygulamalı olarak farklı şekilde fiyatlandırma yapılır. Malzeme (Deck), Takım (Deck, Karkas, Aparat, Yağ) ve Anahtar Teslim Uygulamalı (Deck, Karsas, Aparat, Yağ, Nakliye, Montaj) olarak farklı seçeneklerde müşterinin isteğine göre hesaplanır. Anahtar teslim Teak Deck uygulamalarda zeminin durumuna ve uygulama yapılacak yere göre fiyat verilir. Zeminin düz olması durumunda sadece ahşap karkaslar kullanılarak uygulama yapılırken zeminin bozuk olması veya toprak, çim gibi alanlara yapılması durumunda yerden yükseltilmiş ahşap konstrüksiyon kurularak uygulama yapılır ve bu şekilde uygulanacak olan yerlere göre fiyat çıkartılır. Farklı ahşap deck uygulamalarında ağacın cinsine göre fiyatlar değişiklik gösterir.