İroko Deck

İroko Deck nedir?

İroko deck nedir öncelikle bu konudan bahsedelim. Afrika’nın batı kıyısından yaygın olarak kullanılan çekici ve dayanıklı bir sert ağaçtır. Altından koyu kahverengiye bir karışım içerir ve Teak’e yakın bir benzerliği vardır. Örneğin; Islak zeminlerde, bahçelerde, teraslarda ahşap zemin olarak kullanılabilir. İroko ahşap kaplama, genel olarak milyarlık lüks yatlarda kullanıldığı modası olduğu gibi, elbette bahçe mobilyası yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.

Decking( dış mekan parke ) uygulamalarında da çok yüksek talep görmektedir. Afrika’dan ithal ettiğimiz birinci sınıf iroko ağaçları yüksek kalite standartları olan değerli müşterilerimize temin etmekteyiz. Dış mekanlar da kullanıldığında düzenli bir bakım gerek , çok sık yağlama gerektirmemektedir.

Sezon başların da ya da sonlarında bakım yapsanız yeterlidir. Bahçenize özel bir görünüm sağlayacaktır. İroko ağaçları ıslak zeminler de ve diğer dış mimari elemanlar için kullanışlıdır.

Deck yapımında kullanılacak teak’den sonra en iyi ağaç türüdür. Renk tonu ve doku olarak teak’e en yakın ağaç olması ve fiyatının da çok uygun olması tercih edilmesinde etkendir. Bahçenize özel bir görünüm sağlayacaktır. İroko ahşap kaplama, genel olarak milyarlık lüks yatlarda kullanıldığı modası olduğu gibi, elbette bahçe mobilyası yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.

Dış odunu gri, iç odunu sarımsı açık kahverengi olup, iç odunu açık havada ve kendiliğinden koyulaşıp koyu kahverengi olmaktadır. Suyu adeta itmektedir. Böcek ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkılamaz. Zor verniklenmektedir. Hava kurusu özgül ağırlığı yaklaşık 0,66 gr/cm3’ olarak bilgi edinilmektedir. Dünya da ve özellikle ülkemizde yaygın şekilde dış mekan uygulamaların da ya da iç mekanlar da parke olarak tercih edilen iroko, sert ağaçlar arasında en çok beğenilen ve çeşitli uygulamalar da tercih edilen bir yöntemdir.

İroko deck bahçe , teras , balkon , duş ve ıslak zeminlerde güvenilir.

iroko deck zemin kaplaması, üst düzey ev projeleri için ideal, fantastik ve az bakım gerektiren bir ahşap kaplaması çözümüdür. Çok yönlülüğü nedeniyle zemin kaplaması sınır değildir, Iroko kaplamalı ve çıtalı ekranlar oluşturmak için de kullanılabilir.
Son derece dayanıklı iroko ve  ahşap kaplaması, kaynağında fırında kurutulur, sarı-kahverengi ila altın kahverengi renktedir ve birbirine kenetlenmiş damarlıdır ve hem ticari hem de ev projeleri için çok idealdir.

Afrika yağmur ormanlarında yetişen ve sert ağaç kategorisine giren İroko ağacı dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Su, güneş ve neme karşı dirençli, farklı iklim koşullarına karşı çok dayanıklı olması nedeniyle hem iç hemde dış mekanda birçok alanda tercih edilir ve İroko Deck olarak adlandırılır. Sık bir yapısı vardır ve renk skalası altın sarısından kahverengine kadar değişir. Çürümeye ve böceklere karşı dirençli olması, doku ve renk olarakta Teak ağacına benzemesi İroko Deck’i vazgeçilmez kılar.

Iroko’yu zemin kaplaması için bu kadar iyi yapan nedir?

 1. Egzotik ve  güzellik

Taze kesildiğinde, Iroko (bilimsel olarak Milicia excelsa olarak bilinir ) sarı bir renge sahiptir ve hızla olgunlaşarak çarpıcı, çok yönlü bir altın kahveye dönüşür ve bazen koyu çizgiler içerir. Ama bakım yapılması gerektiğinde zamanlama ve kullanılan makine çok önemlidir .Çünkü bakım yapan makinenin kalitesi ve zımparası doğru seçilmiş olmalıdır. Çok önemli olan ise iroko deck üzerinden kaldırılacak talaşın 3 micronu geçmemiş olmamalıdır. Çok önemli kabul edilmeli ve profesyonel uygulama ile çok iyi Teak yağı uygulaması yapılmalı. Sağlıcakla kalın ..

İroko Deck, Dekorasyon Dünyasında Yeni Trend; dış mekan parkesi olarak tanımlana deck son zamanlarda dış dekorasyon dendiği zaman vazgeçilmez bir parça olmuştur. Bu durumda çok çeşitli nedenler etkili olmak ile birlikte çok şık ve iddialı bir tasarım içinde imza parçasıdır. Sağlam olması başta olmak üzere altından kahverengi renk skalası gibi çok fazla renk seçeneği olan İroko Deck ise hem en çok tercih edilen hem de eşsiz bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Afrika’nın Yağmur ormanlarında yetişen özel bir ağaç olan İroko’dan üretilmektedir. Adı da buradan gelmektedir. Dış ortam koşullarına karşı çok dayanıklı olduğu içinde dış mekanlarda rahatlıkla kullanma imkanı sunmaktadır. Bunun yanında ise de sert ağaç sınıfına girmektedir. Dayanıklı olmasını sağlayan etmek çok sıkı olan yapısıdır. Bu özelliği sayesinde de uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Deck Dünyası’nın sunduğu bu ürün ile de hayallerinizi süsleyen o dış mekana sahip olabilirsiniz. Tasarım çok fazla detaydan oluşmaktadır. Ancak zemin kaplama malzemesini seçtikten sonra daha keyifli ve kolay bir hale gelecektir. Bunun sırrı ise İroko Deck’tir.

Kullanıldığı alanları çok daha ferah ve eşsiz görünmesini sağlamasının yanında farklı bir havada katmaktadır. Renginden dokusuna kadar bütün detayları ile de yıllar geçse de güzelliğinden bir şey kaybetmemektedir. Çünkü dış kullanım alanları için çok sağlam bir malzemedir.

İroko Deck Nerelerde Kullanılabilir?

Dış dekorasyon alanlarının yanında İrono Deck’in aynı zamanda da iç dekorasyonda da kullanılabilen çok yönlü bir malzeme olması da en dikkat çeken özelliklerinin başında gelmektedir. Dış mekanlarda;

 • Havuz kenarları
 • Güneşlenme alanları
 • İskele
 • Balkon
 • Teras
 • Yürüyüş yolu
 • Çocuk oyun alanı
 • Pergola
 • Bahçe
 • Dış mekanda kullanılabilen dekoratif mobilya
 • Yat güverteleri
 • Çardak zeminleri
 • Saksılıklar

Gibi sayılabilir. İç mekanda ise;

 • Sauna
 • Banyo zemini
 • Duş teknesi için kullanılabilir.

İroko Deck’in Üstün Özellikleri

Gerçek bir ağaçtan yapıldığı için doğal bir malzeme olmasının yanında hem kullanıcı hem de çevre dostu bir üründür. Dekoratif olmasının yanında sağlık açısından da çok uygundur. Kolay temizlenir ve kullanım açısından da çok konforludur. İroko deck, böceklere ve çürümeye karşı da çok dayanıklıdır. Bu özelliklerin hepsi bir arada düşünüldüğünde ideal bir malzeme olduğu açık bir şekilde görülmektedir.